içinde ,

British Embassy is looking for Trade Assistant, İngiliz Büyükelçiliği Ticaret Asistanı arıyor

The British Government is an inclusive and diversity-friendly employer.  We value difference, promote equality and challenge discrimination, enhancing our organisational capability. We welcome and encourage applications from people of all backgrounds. We do not discriminate on the basis of disability, race, colour, ethnicity, gender, religion, sexual orientation, age, veteran status or other category protected by law. We promote family-friendly flexible working opportunities, where operational and security needs allow.

Job Category  : Department for International Trade roles (DIT)

Job Subcategory  : Department for International Trade (DIT)

Job Description (Roles and Responsibilities) :

Due to COVID-19, you may experience some delay in the progress of this recruitment campaign and we are working hard to minimise any disruption.

The British Embassy in Ankara is part of a world-wide network representing British political, economic and consular interests overseas and is now looking to hire a Trade Assistant, for the Department for International Trade (DIT) team.

Primarily the job involves liaison with Turkish government and industry, Turkish and British healthcare/life sciences/energy/railway companies and their in-country representatives, and assisting with planning for, and personal involvement in, official visits, events and relevant exhibitions.

DIT works to support companies based in the UK and their in-country representatives and partners overseas. Primarily the job involves providing support to the DIT team during their interactions with UK and Turkish industries and government. In particular the Ankara team focuses on supporting UK exports in the healthcare, life sciences, energy, education, infrastructure, defence & security sectors.

Main responsibilities will include:

  • Support the day-to-day work of the healthcare, life sciences, energy and railway sectors within the DIT team. Supporting delivery of the campaigns and assisting with all reporting, and briefing requirements of the section. Thereby ensuring that all targets are met by the section;
  • Help to establish, maintain and expand a wide range of high-level contacts in the relevant sectors of industry in Turkey. Working with those contacts and other sources of information to acquire knowledge of the key projects, opportunities and challenges for UK business. Liaising with UK companies and following up on enquiries, including through visits to local companies, supporting the production of chargeable reports for UK companies when commissioned via British Chamber of Commerce Turkey (BCCT);
  • Ensure that all administrative tasks such as appraisals, expenditure claims and reports are completed in a timely way.

Essential qualifications, skills and experience  

  • Fluency in English and Turkish (both oral and written);
  • The ability to work in a diverse, multicultural team where intense pressure and short deadlines are common;
  • The ability to effectively support those representing UK interests in meetings with high level audiences.

Desirable qualifications, skills and experience  

  • Some understanding of the Turkish healthcare, life sciences, energy and railway sectors and how these interact with government;
  • Experience of campaigns, lobbying, public relations or similar roles in the public sector;
  • Some knowledge of the relevant Turkish industries;
  • Experience of working in an international environment either an embassy or multilateral organisation.

Required competencies  

Changing and Improving, Collaborating and Partnering, Achieving Commercial Outcomes, Delivering at Pace

Application deadline: 30 August 2020

Grade   : A2 (L)

Type of Position  : Full-time, Permanent

Working hours per week  : 36.25

Region   :Europe, Eastern Europe & Central Asia

Country/Territory  : Turkey

Location (City)   : Ankara

Type of Post   : British Embassy

Starting monthly salary (USD)  : 1,447.61 gross

Start Date  : 12 October 2020

Other benefits and conditions of employment  : This is a full-time permanent contract, for 5 working days (36.25 hours net) per week.

 

The monthly salary for this position is 1,447.61 USD gross A2 level. Please note that staff members are responsible for paying any income tax required by local law.

All applicants should have the right to live and work in Turkey. The British Embassy in Ankara does not sponsor for work permits.

The successful candidate will be subject to professional background check, security clearance and a probation period of 2 months.

Staff recruited locally by The British Embassy in Ankara is subject to Terms and Conditions of Service according to local Turkish employment law.

British Diplomatic Missions are equal opportunities employers, dedicated to inclusivity, a diverse workforce and valuing difference. We are committed to developing a learning organisation that enhances business performance, maximises our staff’s potential and encourages staff innovation and development.

Please click here for apply

——

İngiliz Hükümeti, kapsayıcı ve çeşitlilik dostu bir işverendir.  Farklılığa değer veriyor, eşitliği destekliyoruz ve ayrımcılığa meydan okuyarak kurumsal kapasitemizi artırıyoruz.  Her geçmişten insanı memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyoruz.  Engellilik, ırk, renk, etnik köken, cinsiyet, din, cinsel yönelim, yaş, gazilik durumu veya kanunla korunan diğer kategori temelinde ayrımcılık yapmayız.  Operasyonel ve güvenlik ihtiyaçlarının izin verdiği yerlerde aile dostu esnek çalışma fırsatlarını teşvik ediyoruz.

 İş Kategorisi: Uluslararası Ticaret Rolleri Departmanı (DIT)

 İş Alt Kategorisi: Uluslararası Ticaret Bakanlığı (DIT)

 İş Tanımı (Roller ve Sorumluluklar):

 COVID-19 nedeniyle, bu işe alım kampanyasının ilerlemesinde biraz gecikme yaşayabilirsiniz ve herhangi bir kesintiyi en aza indirmek için çok çalışıyoruz.

 Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği, denizaşırı İngiliz siyasi, ekonomik ve konsolosluk çıkarlarını temsil eden dünya çapındaki bir ağın parçasıdır ve şu anda Uluslararası Ticaret Bakanlığı (DIT) ekibi için bir Ticaret Asistanı tutmayı planlamaktadır.

 Öncelikle iş, Türk hükümeti ve endüstrisi, Türk ve İngiliz sağlık / yaşam bilimleri / enerji / demiryolu şirketleri ve bunların ülke içindeki temsilcileriyle bağlantı kurmayı ve resmi ziyaretler, etkinlikler ve ilgili sergiler için planlama ve kişisel katılım konusunda yardımcı olmayı içerir.

 DIT, Birleşik Krallık’ta bulunan şirketleri ve onların ülke içindeki temsilcilerini ve yurt dışındaki ortaklarını desteklemek için çalışmaktadır.  Öncelikle iş, DIT ekibine Birleşik Krallık ve Türk endüstrileri ve hükümeti ile olan etkileşimleri sırasında destek sağlamayı içerir.  Ankara ekibi özellikle sağlık, yaşam bilimleri, enerji, eğitim, altyapı, savunma ve güvenlik sektörlerinde İngiltere ihracatını desteklemeye odaklanıyor.

 Ana sorumluluklar şunları içerecektir:

 DIT ekibi içinde sağlık, yaşam bilimleri, enerji ve demiryolu sektörlerinin günlük çalışmalarını destekleyin.  Kampanyaların sunumunu desteklemek ve bölümün tüm raporlama ve brifing gereksinimlerine yardımcı olmak.  Böylelikle tüm hedeflerin bölüm tarafından karşılanmasının sağlanması;

 Türkiye’deki ilgili sanayi sektörlerinde çok çeşitli üst düzey temasların kurulmasına, sürdürülmesine ve genişletilmesine yardımcı olun.  Birleşik Krallık iş dünyası için önemli projeler, fırsatlar ve zorluklar hakkında bilgi edinmek için bu kişilerle ve diğer bilgi kaynaklarıyla birlikte çalışmak.  Birleşik Krallık şirketleriyle bağlantı kurmak ve yerel şirketlere ziyaretler de dahil olmak üzere soruşturmaları takip etmek, İngiliz Ticaret Odası Türkiye (BCCT) aracılığıyla görevlendirildiğinde Birleşik Krallık şirketleri için ücretli raporların hazırlanmasını desteklemek;

 Değerleme, harcama talepleri ve raporlar gibi tüm idari görevlerin zamanında tamamlanmasını sağlayın.

 Temel nitelikler, beceriler ve deneyim

 Akıcı İngilizce ve Türkçe (sözlü ve yazılı);

 Yoğun baskı ve kısa teslim tarihlerinin yaygın olduğu çeşitli, çok kültürlü bir ekipte çalışabilme becerisi;

 Üst düzey izleyicilerle toplantılarda Birleşik Krallık çıkarlarını temsil edenleri etkin bir şekilde destekleme yeteneği.

 Arzu edilen nitelikler, beceriler ve deneyim

 Türk sağlık, yaşam bilimleri, enerji ve demiryolu sektörleri ve bunların hükümetle nasıl etkileşim içinde olduğu hakkında biraz anlayış;

 Kamu sektöründe kampanya, lobi, halkla ilişkiler veya benzeri rollerde deneyim;

 İlgili Türk sanayileri hakkında biraz bilgi;

 Uluslararası bir ortamda bir elçilik veya çok taraflı bir kuruluşta çalışma deneyimi.

 Gerekli yetkinlikler

 Değişen ve İyileştirme, İşbirliği ve Ortaklık Kurma, Ticari Sonuçlar Elde Etme, Hızla Teslim Etme

 Son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2020

 Derece: A2 (L)

 Pozisyon Türü: Tam Zamanlı, Kalıcı

 Haftalık çalışma saatleri: 36,25

 Bölge: Avrupa, Doğu Avrupa ve Orta Asya

 Ülke / Bölge: Türkiye

 Konum (Şehir): Ankara

 Gönderi Türü: İngiliz Büyükelçiliği

 Başlangıç aylık maaş (USD): 1.447.61 brüt

 Başlangıç Tarihi: 12 Ekim 2020

 Diğer avantajlar ve çalışma koşulları: Bu, haftada 5 iş günü (net 36,25 saat) için tam zamanlı kalıcı bir sözleşmedir.

 Bu pozisyonun aylık maaşı 1.447.61 USD brüt A2 seviyesidir.  Yerel yasaların gerektirdiği herhangi bir gelir vergisinin ödenmesinden personelin sorumlu olduğunu lütfen unutmayın.

 Tüm başvuru sahiplerinin Türkiye’de yaşama ve çalışma hakkı olmalıdır.  Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği çalışma izinlerine sponsor olmuyor.

 Başarılı aday profesyonel geçmiş kontrolüne, güvenlik iznine ve 2 aylık deneme süresine tabi olacaktır.

 Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği tarafından yerel olarak işe alınan personel, yerel Türk istihdam yasasına göre Hizmet Şartları ve Koşullarına tabidir.

 İngiliz Diplomatik Misyonları, kendilerini kapsayıcılığa, farklı bir iş gücüne ve farklılığa değer vermeye adanmış fırsat eşitliği işverenleridir.  İş performansını artıran, personelimizin potansiyelini en üst düzeye çıkaran ve personelin yenilik ve gelişimini teşvik eden bir öğrenen organizasyon geliştirmeye kararlıyız.

 Başvuru için lütfen tıklayınız

Bu gönderi güzel ve kolay başvuru formumuzla oluşturuldu. Yayınınızı oluşturun!

0 0 vote
Article Rating

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yükleniyor …

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Gelecekte En Çok Tercih Edilecek Bölümler

Facebook Amerika Burslu Staj İlanı